Key to nationalities (competitor from Barbados unless shown):
AUT - Austria; ENG - England; NIR - Northern Ireland; SCO
- Scotland; SVG - St Vincent & The Grenadines; WAL - Wales
Group winner's Handicap KnockOut
Quarter-finals: Tristan Gibbs beat James Betts; Sean
Gill beat Edward Corbin; Mark Hamilton beat Simon Gillmore;
Jonathan Still beat Trevor Manning
Semi-finals: Gibbs beat Gill; Hamilton beat Still
Final: Hamilton beat Gibbs
Banks Pig'n'Likka Driver of the Day: Gary Thomas - WAL and
Rupert Lomax - WAL
Best time of the day - Trevor Manning,
2m 01.88s (new lap record)
Best overseas time of the day - Kevin Procter, 2m 04.08s
Group results
Production 1, 2 & 3 merged: 1st Tristan Gibbs (P3
Toyota Starlet Turbo); 2nd Sean Gibbs (P3 Datsun 120Y); 3rd
Neil Barnard (P2 Shell Helix/Courts/Automotive Art/Kerridge/Simpson
Motors Suzuki Ignis Sport); 4th Noel Edwards (P3 Daihatsu
Charade GTti)
Modified 5: 1st James Betts (Champion Auto/KG Enterprises/Venture
Marble/Hankook/Bridgestone/L & N Workshop/Kendall Sporting
Opel Corsa GSi); 2nd Brett Clarke (Shell Helix/Courts/Automotive
Art/Kerridge/Simpson Motors Suzuki Swift GTi); 3rd Kenny Hall
- SCO (Lochcarron of Scotland/Simpson Motors Vauxhall Corsa-Suzuki);
4th Wayne Manning (Citgo/Black Bess Quarry/Glassfibre Products
Peugeot 205XS)
Modified 6: 1st Sean Gill (Shell Helix/Courts/Automotive
Art/Kerridge/Simpson Motors Suzuki Ignis JWRC); 2nd Paul McMullan
- ENG (Plaice T & R Insurance/Motoscope/Hardrock Flooring
Proton Satria Kitcar); 3rd Kirk Watkins (Abacus Builders Inc/Planned
Maintenance/Bridgestone Toyota Corolla); 4th Steve Ollivierre
- SVG (ECMIL/Empire Cigarettes Mitsubishi Mirage)
Modified 7: 1st Edward Corbin (Automotive Art/Kumho
Toyota Corolla SR); 2nd Roger Marshall (Signia Financial/Western
Union/Bill Express Hyundai Accent); 3rd Greg Cozier (Citgo/Hyundai
Commercial & Industrial Ford Escort RS2000); 4th Freddie
Gale (Wurkx Mechanical/Nishikoi Fish Foods/VP Racing/Gales
Hatcheries Toyota Corolla RunX)
SuperModified 9 & 10 merged: 1st Simon Gillmore
(S10 Halton Graphics/DHL World Wide Express/SRG Engineering/Toyo
Tyres Peugeot 205); 2nd Josh Read (S10 Baram Services/ERP
Exports/Forever Flowers/D Blades Trophies Toyota Starlet);
3rd Karl Waterman (S10 Flyin' Fish Toyota Starlet); 4th Matthew
Staffner (M5 Williams Industries/Ullyetts Machine Shop/Errie's
Tyre Service Toyota Corolla)
SuperModified 11: 1st Mark Hamilton (McEnearney Quality
Inc/Consolidated Finance/Automotive Art Ford Escort Mk II);
2nd Gary Thomas - WAL (Ford Escort MkII); 3rd Rupert Lomax
- WAL (John Hardman Engineering/SMS/Dee-Jays of Rhyl/Dig-It
Ford Escort MkII); 4th Lindsay Farmer (Nassco/Toyo Tyres/Denso/Freezetone/Mobil
1/Philips Lighting Toyota Starlet Turbo)
SuperModified 12: 1st Jonathan Still (Hitachi Power
Tools/Philips Lighting/Warrens Motors/Crane & Equipment/VP
Racing BMW M3); 2nd Martin Stockdale - ENG (Plasterland/Drive-a-Matic
BMW M3 GTR); 3rd Hugh Peat - ENG (Plasterland/Jordan Road
Surfacing Ford Escort RS Cosworth); 4th Ernst Harrach - AUT
(Porsche 911)
Modified 8: 1st Trevor Manning (Shell Helix/Courts/Automotive
Art/Kerridge/Simpson Motors/Garbage Master Mitsubishi Lancer
Evo VIII); 2nd Kevin Procter - ENG (Procters Coaches/Swift
Signs/PC Vehicle Rentals/Motoscope Ford Puma Evo 4 x 4); 3rd
Roger Hill (Mobil 1/Nassco/Motormac/Michelin Toyota Celica
GT4); 4th Harold Morley (Sunbeach Communications/Gio-Goi Subaru
Impreza WRC)
|